Youtube Hakkında Her Şey

Youtube’un Kısa Tarihi

İnternet devrimiyle gelen en büyük yeniliklerden biri olan Youtube, dünya etrafında her gün yüz milyonlarca insanın buluştuğu ve milyarlarca tıkın durmadan canlı tuttuğu bir sosyal medyadır. 

Steve Chen, Chad Hurley ve Jawed Karim tarafından 15 Şubat 2005’te Amerika’da kurulan Youtube’un en büyük video izleme ve video içerik üretme platformu olma serüveni çabuk olmuştur. Kuruluşundan bir sene sonra, Kasım 2006’da Google’ın bünyesine katılmıştır. İlk video yine 2005’te yüklenmiştir. Kuruluşundan yaklaşık 12 sene sonra, 2017’de en çok ziyaret edilen web siteleri sıralamasında üçüncülük kürsüsüne oturmuştur. Her yaş kesimi tarafından yoğun olarak kullanılan Youtube, özellikle genç kesim tarafından sıkça tercih ediliyor.

Youtube Kid ve Uygunsuz İçerikler

Her yaş aralığına hitap etmesi her türlü içeriğe erişime sebebiyet verdiğinden aileler çocukları için giderek endişelenmeye başladı. Bu endişeleri haklı gören şirket 2015’te çocuklar için aynı platformda Youtube Kid’i (Çocuk) piyasaya sürdü ve çocuklarının izleyebileceği içeriklerin türlerini ve sürelerini ailelerin kontrolüne verdi. Ayrıca Youtube kullanıcıları uygunsuz içerikler için anonim bir şekilde bu tür videoları bildirebilir.

Youtube’ ta Neler Var?

Bu soruya verilebilecek en güzel yanıt: neler yok ki! Hemen hemen herkesin kullandığı geniş bir mecra olan Youtube sayısız türde içerikleri ve hemen her konudaki videoları ile hedef kitlesini sürekli canlı tutmaktadır. Eğitimden eğlenceye, dizi ve filmlerden günlük yaşama, oyunlardan yemek programlarına, bilimden siyasete ve neredeyse her sektörle ilgili içeriklere ulaşabilirsiniz. Özellikle müzik piyasasının ve müzik videolarının kalbinin attığı yerdir Youtube. Video ve içerik üreticileri için büyük bir fırsat kapısı olan Youtube sayesinde Youtuber’ lık adıyla yeni bir tür meslek/uğraş ortaya çıktı. Yeni bir meslek sayılan Youtuber’ lık gün geçtikçe popülerlik kazanmaya devam ediyor.

Youtube, saniyelik videolardan onlarca saatlik videolarına kadar, günde yaklaşık beş milyar izlenme alıyor. Platformda bulunan hikaye özelliği, trend içerikler ve kişiye özel öneriler gibi sekmelerle izleyicisini dinamik tutarken Youtube Analytics ile de video üreticilerine kanallarının analizlerini göstererek üreticilerini de dinamik tutuyor. Sayısız özelliği ve sürekli artan yenilikleri sayesinde, Youtube’un en büyük platformlardan biri olması sürpriz değildir.