INSTAGRAM’DA BEĞENİ ARTIRMANIN YÖNTEMLERİ

INSTAGRAM’DA BEĞENİ ARTIRMANIN YÖNTEMLERİ

Son yıllarda Instagram, diğer sosyal medya platformlarına göre daha hızlı büyümektedir.

Günde ortalama en az 4 saatin sosyal medya platformlarında geçirildiği düşünülürse kullanıcıları en mutlu eden şeylerden biri başarılı, çok takipçili, bol beğenili bir Instagram hesabına sahip olmaktır diyebiliriz. Sık sık yeni özelliklerle güncellenen, rekabetin ve alternatifin yoğun olduğu bu platformda beğeni ve takipçi sayısını artırmak o kadar kolay olmamaktadır. Bazen bir süre sonra takipçi artışında durulma gözükebilmektedir, o zamanlarda neler yapabileceğinin bir özeti aşağıda paylaşılmıştır.

İşte Instagram’da Beğeni Artırmanın Püf Noktaları

Sosyal medya mecralarından Instagramın altyapı algoritması Google’ın alt yapısına benzememektedir. Lakin genelde sosyal medya mecralarında kullanılan altyapı mekanizmaları,           ya platformda en çok beğenilen paylaşımları ya da hesapları kullanıcıya göstermek şeklinde kodlanmıştır. Bu popüler filtrelere girebilmek için öncelikli olarak düzenli, aktif bir kullanıcı olmak şarttır.

Instagram Her Geçen Yıl Hızla Büyüyor

Instagram beğenilerinizi arttırmak için kendinizin uygulayabileceği bazı reklamsız yöntemler mevcuttur. Bunlar arasından bazıları:

Canlı ve Yüksek Çözünürlüklü Kaliteli Fotoğraf Kullanımı: Instagram, görselliğin kullanıldığı bir sosyal platform olduğundan beğeni sayınızı arttırmak için renkleri canlı ve doğru konseptte çekilmiş fotoğraflar kullanmanız gerekir. İsterseniz sadece sizin hesabınıza özel bir filtre belirleyip fotoğraflarınızı sadece o filtreyi kullanarak yaparsanız, hesabınızı diğer hesaplardan bir tık öne geçirmiş olursunuz.

Hashtag/Etiketlerin Doğru Kullanımı: Instagramda özellikle etiketler üzerinden arama yapmak, ilgili paylaşımlara daha kolay ulaşılmasını sağlamaktadır. Siz de kendi hesabınıza özgü oluşturduğunuz anahtar kelimeleri, hashtag şeklinde düzenli olarak kullandığınızda bir süre sonra aramalarda gözükmeye başlarsınız. En popüler olan hashtagleri kullanmak da bir alternatiftir lakin hemen hemen herkesin kullandığı bir hashtag’de gösterilme ihtimaliniz daha düşüktür. Her ikisinin de kullanılması tavsiye edilmektedir.

Yeni Paylaşıma Dikkat Çekmek: Instagram’da yeni bir gönderi paylaştığınızda onu mutlaka takipçilerinize duyurmanız gerekmektedir. Özellikle hikaye kısmında ‘new post’ etiketi ile paylaşmak veya arkadaşlarınızın hesaplarını içeriğinizde etiketlemek dikkat çekmenizi kolaylaştıracaktır.

Yorumlar ve Etkileşim: Gönderilerinizin altına yorum yaptırmak veya kaydettirmek fark edilebilirliği artırmaktadır. Yapılan yorumlara mutlaka cevap vermek, takipçilerinizle samimi ve hızlı etkileşimde olmak beğeni sayınızı artıracaktır. Özellikle, paylaşım yapılan ilk 1 saat içindeki yorumlar ve yorumlara verilen cevaplar sıralamada oldukça önem taşımaktadır.