Instagram Beğenileri Neden Az Olur ?

Instagram Beğenileri Neden Az Olur ?

Her şey çok güzel giderken ve profiliniz büyürken birden Instagram beğenileriniz düştüyse bunun Shadow Ban, hayalet takipçiler, yanlış yayın politikası gibi birçok sebebi vardır. Size düşen beğenilerinizdeki düşüşe sebep olan etkeni bulup ortadan kaldırmaktır.

Shadow Ban

Beğenilerinizin düşmesinin ilk ve en etkili sebebi “Shadow Ban” olabilir. Shadow Ban;  Instagram’ın kullanıcılarını spamlardan, hayalet hesaplardan, zararlı içeriklerden korumak için kullandığı bir yöntemdir. Hesabınıza çeşitli sebeplerle kısıtlama uygulandıysa gönderiniz takipçileriniz dışında kimseye gösterilmemektedir. Bu sebeple beğenileriniz sadece takipçileriniz oranında sınırlı kalacaktır. Kısıtlanmanızın çeşitli sebepleri vardır;

  • Eğer yasaklı etiket kullandıysanız,
  • Spam olarak algılanabilecek tekrarlara düştüyseniz,
  • Alakasız etiketleri kullanmayı alışkınlık haline getirdiyseniz hesabınız yasaklamaya tabi tutulur ve beğenileriniz düşer.

Var Ama Yok: Sahte Takipçiler

Instagram’da birçok sahte hesap bulunmaktadır. Sadece takipçi artırmak için açılan hesaplar tarafından takip ediliyorsanız bu hesaplar etkileşim sayınızın az olmasına sebep olur.  Çünkü sahte hesaplar kısa süre için kullanılır. Bu tarz hesaplar bir süre beğenilerinizi artıracak olsa da zamanla hayalet takipçilere dönüşecektir. Takipçi sayınız çok gözükse de beğeni yapmadıkları için etkileşim sayınız azalır.

Yanlış Yayın Politikaları, Takipçi ve Beğeni Savarlar

Hayalet takipçi tabiri gönderilerinizi gören ancak yorum veya beğeni yapmayan kullanıcılar için kullanılır. Hayalet takipçiler, Instagram’ ı aktif olarak kullansalar da kolay kolay etkileşimde bulunmazlar. Bu sebeple takipçilerinizi beğeni butonuna çekecek içerikler üretmek, tekrara düşmemek önemlidir.

Eğer orijinal içerikler üretmiyorsanız veya takipçilerinizle doğrudan, daha içten bir iletişim kuramıyorsanız beğeniniz düşer. Takipçileriniz hayalet takipçilere dönüşür veya takibi bırakır. Bu beğeni oranınızın az olmasına sebep olur.

Irkçı, Ayrıştırıcı veya Nefret İçerikli Söylem Kullanmak

Her birey fikir ve düşünce özgürlüğüne sahiptir ancak bunu toplumdaki diğer bireylere zarar vermeyecek şekilde kullanmak zorundadır. Sosyal medya insanlara ekranlarının arkasına saklanma rahatlığını verse de bu mecraları büyük ve çeşitli kitlenin takip ettiği unutulmamalıdır. Bu sahnede dikkatsizce söylediğiniz her şey aleyhinize olabilir. Sizin çok iyi niyetle söylediğiniz bir cümle hatta bir kelime tepki toplamınıza sebep olabilir. Bu sebeple söylemlerinize dikkat etmelisiniz aksi takdirde hem beğeni hem takipçi kaybedebilirsiniz.